Mütekabiliyet Kanunu - 10 Ağustos 2012


Mütekabiliyet Kanunu - 10 Ağustos 2012

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı, yabancılara mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası'yla, 183 ülke vatandaşı Türkiye'den şartsız gayrimenkul alabilecek.

Bu ülkeler arasında ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika, İtalya, Güney Kore ve Monaco bulunuyor.

Düzenlemede Türkiye'nin ilişkilerini dondurduğu Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore gibi ülkeler ise şartsız gayrimenkul alabilecek ülkeler listesinin dışında tutuldu.

Yabancı yatırımda patlama yaratması beklenen düzenlemeyle Çin ve İsrail gibi ülkeler için "bir mesken" sınırlaması getirilirken, Avrupa'ya ve Araplara şart konulmadı.

Yasayla, Rusya, Gürcistan, Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkeler sahil ve sınır illerinden olmamak kaydıyla ülkemizden gayrimenkul alabilecek.

Ayrıca, İran ve Irak gibi ülkeler de özel izinle gayrimenkul edinebilecek; zengin körfez sermayesinin olduğu Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt'in yanı sıra Azerbaycan, Türkmenistan gibi ülke vatandaşları için de mütekabiliyet şartı aranmayacak.

******************************************************************************************************

Mayıs ayında TBMM'den geçen mütekabiliyet yasasının uygulama esasları, iki aydır Bakanlar Kurulu'nun onaylayacağı listeyi bekliyordu. Yenilenen listeye göre, halen 53 olan Türkiye'den şartsız gayrimenkul edinme hakkına sahip ülke sayısı 129'a çıkarken, 52 ülkeye özel sınırlamalar ve izin şartları getirildi. Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore, Küba, Nijerya ve Yemen 181 ülke arasında yer almadı. Bu ülke vatandaşları Türkiye'den gayrimenkul satın alamayacak. Yabancılara gayrimenkul satışlarında patlama yaratması beklenen düzenleme ile Çin, Danimarka, Doğu Timor, Fiji ve ilişkilerimizin kopma noktasında olduğu İsrail için bir mesken sınırlaması getirildi. Ürdün'e ise 2 mesken ve 1 işyerinden fazla gayrimenkul satışı yapılamayacak.

Özel şartlar var

Düzenlemenin en dikkat çekici yanı ülkelere getirilen özel şartlar olurken, Rusya ve Ukrayna için "Karadeniz" hassasiyeti ise korundu. Bu ülkelerin vatandaşları Karadeniz sahilinde olmamak kaydıyla gayrimenkul edinebilecek. Yunanistan'a da "Sahil ve sınır illerinden olmamak şartıyla" Türkiye'den gayrimenkul edinebilme hakkı verilecek. Yunanistan'a getirilen özel şart daha önce bu iki ülke arasında uygulanan gizli mütekabiliyetin devam ettiğini gösterdi.

Engeller kalktı

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Lübnan gibi en fazla gelir beklenen Arap ülkeleri ile Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri'nden gelecek sermayenin gayrimenkul edinmesinin önündeki engeller kaldırıldı. Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve Kırgızistan vatandaşları Türkiye'den serbestçe gayrimenkul edinebilecek. İnşaat sektörünün dört gözle beklediği kararname çıkmadan özellikle İstanbul ve Antalya'da Araplar'ın almak istedikleri gayrimenkuller için kapora vermeye başladıkları öğrenildi.

31 ülkeye kısıtlama

Kararnamede 31 ülkeye sadece arsa, mesken ve işyeri kısıtlaması getirildi. Bu kriterlere göre Fas, Mısır, Letonya, Afganistan ve bazı küçük Afrika ülkelerinin de aralarında olduğu yerlerin vatandaşları Türkiye'de tarım arazisi, bağ-bahçe sahibi olamayacak. Arnavutluk vatandaşları da konut ve işyeri haricinde arazi alamayacak.

16 ülke için içişleri izni gerek

Bakanlar Kurulu'nda imzası tamamlanmak üzere olan düzenlemeye göre İran, Çin, Filistin ve Hindistan'ın da aralarında olduğu 16 ülkenin vatandaşları Türkiye'de gayrimenkul edinebilmek için İçişleri Bakanlığı'ndan izin alacak. Iraklılar ise önce Dışişleri Bakanlığı'na müracaat edecek.

% 10 sınırı var

Mütekabiliyet Yasası'nın hayata geçmesi için Bakanlar Kurulu Kararnamesi bekleniyor. Yasa, kurulun belirleyeceği ülkeler ve sınırlamalar haricinde yabancılara gayrimenkul satışını belirli şartlara bağlıyor. Buna göre yabancıların edinecekleri taşınmazlar ve sınırlı ayni hakların toplam alanı, ilçe yüzölçümünün yüzde 10'unu, ülke genelinde ise kişi başına 30 hektarı geçemiyor. Yabancı kişiler ve ticaret şirketleri, satın aldıkları yapısız taşınmazda geliştirecekleri projeyi 2 yıl içerisinde ilgili bakanlığın onayına sunmak zorunda.

Şartsız gayrimenkul alacak ülkeler

 Almanya

 Amerika Birleşik Devletleri

 Arjantin

 Arnavutluk

 Belçika

 Belize

 Benin

 Bosna Hersek

 Brezilya

 Bulgaristan

 Burkina Faso

 Burundi

 Çad

 Dominik Cumhuriyeti

 Estonya

 Fas

 Fildişi Sahili

 Finlandiya

 Fransa

 Gabon

 Gambiya

 Gine

 Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Kore

 Gürcistan

 Hırvatistan

 Hollanda

 İngiltere

 İrlanda

 İspanya

 İsveç

 İsviçre

 İtalya

 Kanada

 Kenya

 KKTC

 Kolombiya

 Kosova

 Libya

 Lübnan

 Lüksemburg

 Mali

 Moldova

 Monako

 Namibya

 Nijer

 Norveç

 Polonya

 Portekiz

 Peru

 Romanya

 Sırbistan

 Slovakya 

--------------------------------------------------------------------------------

قانون المعاملة بالمثل - 10 أغسطس 2012

وافق الرئيس عبد الله جول، مما يمهد الطريق لبيع الممتلكات لقانون المعاملة بالمثل الأجانب والمواطنين من 183 دولة من تركيا لتلقي الحوزة غير المشروط الحقيقي.

بين هذه الدول والولايات المتحدة والمانيا وانكلترا وفرنسا وبلجيكا وإيطاليا وكوريا الجنوبية وللموناكو.

العلاقات تنظيم تجميد تركيا مع سوريا، أرمينيا، تم استبعاد دول مثل كوريا الشمالية من لائحة الدول لتلقي الحوزة غير المشروط الحقيقي.

ومن المتوقع الترتيب لتوليد ازدهار الاستثمار الأجنبي في دول مثل الصين وإسرائيل "، وهو مسكن" جلب القيد وأوروبا والعرب، وقد شغل في المصطلحات.

القانون وروسيا وجورجيا والمدن الساحلية والحدود لبلدان مثل اليونان وبلغاريا العقارات في بلادنا التي لا يمكن توفيرها.

وبالإضافة إلى ذلك، فإن بلدانا مثل ايران والعراق، واكتساب العقارات بإذن خاص؛ الخليج الغنية هي عاصمة المملكة العربية السعودية، والإمارات العربية المتحدة والكويت، وكذلك أذربيجان وتركمانستان، بالإضافة إلى المعاملة بالمثل لمواطني البلاد لن يتم البحث.

تطبيق مبادئ قانون المعاملة بالمثل في مايو، وافق البرلمان ومجلس الوزراء لمدة شهرين قائمة الانتظار. وفقا لقائمة المنقحة، والتي هي حاليا 53 دولة لها الحق في الحصول على العقارات في تركيا، وعدد من هدف غير المشروط من 129، في حين تم إدخال ال 52 الخاصة بكل بلد القيود وتسمح الظروف بذلك. لم سوريا وأرمينيا وكوريا الشمالية وكوبا ونيجيريا واليمن لا يحدث بين 181 دولة. فإن مواطني هذا البلد لا تحصل لشراء العقارات في تركيا. ومن المتوقع الترتيب لتوليد مبيعات الأجانب طفرة حقيقية في الحوزة الصين، الدنمارك، وتيمور الشرقية، وفيجي، وهي نقطة قطع العلاقات مع إسرائيل لتقييد السكنية. لا يمكن أن يتم في الاردن وهما مبيعات العقارات السكنية وأماكن العمل أكثر من واحد.

هناك ظروف خاصة

الجانب الأكثر بروزا من المتطلبات الخاصة للتنظيم، في حين أن البلدان، يتم الاحتفاظ روسيا وأوكرانيا من أجل "البحر الأسود" في الدقة. ساحل البحر الأسود، ولكن ليسوا من مواطني هذه الدول الحصول على العقارات. اليونان، و "المدن الساحلية والحدود للرواج والصلاحية" سوف تعطى الحق في الحصول على العقارات في تركيا. جلبت اليونان قبل تطبيق شرط خاص بين البلدين لا تزال تشير إلى أن المعاملة بالمثل سرية.

رفع الحواجز

ومن المتوقع المملكة العربية السعودية والامارات العربية المتحدة والكويت، ولبنان مع الدول العربية من أجل التوصل إلى في المستقبل الجمهوريات المركزي التركي آسيا إزالة العقبات التي تحول دون اقتناء العقارات في العاصمة. أذربيجان وكازاخستان وتركمانستان وطاجيكستان وتركيا وأوزبكستان وقيرغيزستان المواطنين الحصول بحرية العقارات. يتطلع إلى قطاع البناء والتشييد، لا سيما في اسطنبول وانطاليا مرسوم قبل العرب إلى الودائع التي تعلمت أنه من أجل الحصول على الخصائص المطلوبة.

تقييد ل31 بلدا

المرسوم 31 دولة فقط وقدم قطعة من المساكن والأراضي وتقييد مكان العمل. وفقا لهذه المعايير، المغرب، مصر، لاتفيا، وأفغانستان، وفي بعض الأماكن المواطنين من البلدان الأفريقية الصغيرة، بما في ذلك تركيا، والأراضي الزراعية، حديقة كرم أن يكون المالك. سوف المواطنين الألبان لا تحصل على أراض أخرى من المنزل ومكان العمل.

وقد سمحت 16 دولة للشؤون الداخلية

وفقا للائحة أن يكتمل في التوقيع لمجلس وزراء إيران، والصين، والهند، بين المواطنين الفلسطينيين في البلدان ال 16 التي ستتلقى إذن من وزارة الداخلية من أجل الحصول على العقارات في تركيا. سوف تنطبق على العراقيين وزارة الخارجية من قبل.

يكون حد 10٪

ومن المتوقع المعاملة بالمثل المرسوم بقانون لمجلس الوزراء من خلال الذهاب الى الحياة. القانون يحدد من قبل مجلس مبيعات العقارات للأجانب باستثناء البلدان لشروط معينة والقيود المتصلة. وفقا لذلك، تجمع الأجانب مساحة إجمالية قدرها العقارات والحقوق العينية محدودة، 10٪ من مساحة المدينة، في جميع أنحاء البلاد، يمكن للشخص أن يتجاوز 30 دولارا للهكتار. الأفراد الأجانب والشركات التجارية، ومشروع تطوير غير منظم غير المنقولة شراؤها في غضون 2 عاما إلى موافقة وزارة ذات الصلة لهذا العرض.

وسوف تكون البلدان العقاري دون قيد أو شرط الحقيقي
ألمانيا
الولايات المتحدة
الأرجنتين
ألبانيا
بلجيكا
بليز
بنين
البوسنة والهرسك
البرازيل
بلغاريا
بوركينا فاسو
بوروندي
تشاد
جمهورية الدومينيكان
استونيا
مغربي
كوت ديفوار
فنلندا
فرنسا
الغابون
غامبيا
غينيا
جمهورية جنوب أفريقيا
كوريا الجنوبية
جورجيا
كرواتيا
هولندا
إنجلترا
ايرلندا
إسبانيا
اللغة السويدية
سويسري
إيطاليا
كندا
كينيا
جمهورية شمال قبرص التركية
كولومبيا
كوسوفو
ليبيا
لبنان
لوكسمبورغ
مالي
مولدافيا
موناكو
ناميبيا
النيجر
النرويج
بولندا
البرتغال
بيرو
رومانيا
صربيا
سلوفاكيا
 

Ali Korukcu

مدير ريال مدريد مستشار عقارات
07 فلل عقارات أنطاليا ريال
  Consumer Law - 2014

  Poison that leads to death : Bonzai

  Law of Reciprocity

  Civil Society Dialogue Center

  Consumer Referral Center-TBM

  Taxes - 2014

  Turkey Van Earthquake 7.2

  Mortgage

  Important Phones of Antalya City

  Earthquake Guide

  Natural Disaster Insurance

  To Buy and To Sell & Real Estate Guide

  Purchase by Foreigner

  Professional Evaluation Technical

antalya web tasarım web tasarım web tasarım antalya Antalya transfer Antalya transfer belek transfer belek transfer Alanya real estate Antalya Transfer Antalya rent a car Hatay araç kiralama Hatay rent a car Alanya Transfer Gazipaşa Transfer Antalya Transfer Antalya Flughafen Transfer Antalya Transfer Кемер Трансфер Kemer Transfer antalya yediiklim koleji